Včelí bodnutí
Včelí bodnutí
Včelí žihadlo i po odtržení stále pracuje, bodla se ještě asi minutu zavrtávají stále hlouběji do rány, které žihadlo upevňují pomocí vratizoubků stále pevněji v pokožce a jed se z jedového váčku stále pumpuje do rány. Je velmi důležité žihadlo z rány rychle odstranit protože čím déle je v ráně, tím horší jsou následky. Žihadlo z rány ihned odstraňte vyškrábnutím nehtem, obráceným nožem, pinzetou a podobně.
Pokud nejde o alergika a žihadlo není v ústech nebo v oku, pak stačí šetrně odstranit žihadlo, jen dejte pozor, aby jste nezmáčkli jedový váček. Místo vpichu zkuste ochladit studenou vodou nebo ledem, aby se snížilo prokrvení a zpomalila se reakce na bodnutí. Lidově se také používá např. potření cibulí nebo medem. Vhodné jsou i speciální farmaceutické přípravky, s chladivým účinkem a obsahem antihistaminika tlumí svědění i tvorbu otoku. Postiženému je vhodné podat dostatek tekutin a umožnit odpočinek ve stínu a chladnějším prostředí. Důležité je také kontrolovat, zda nedochází k otoku, který by ohrozil dýchání. Obvykle však dojde pouze k zarudnutí kůže, jejímu svědění a otoku v místě vpichu. Kožní otok může být někdy poměrně rozsáhlý, pokud je otok jen v okolí vpichu, nejde o alergickou reakci i při větším rozsahu. V některých případech se může vyskytnout i závažnější reakce například o závažnější reakce typu kopřivky, nevolnosti, závratě aj. Může to být způsobeno po obdržení více žihadel, nebo při oslabeném organizmu např. dehydratací, nemocí atd. Při vážnější reakci je dobré podat antihistaminika, dnes již volně dostupná v lékárnách. K lokální aplikaci například Fenistil gel, ve formě tablet například Zyrtec, Zodac nebo Claritine. Zhoršuje-li se stav postiženého v horizontu 30 min až 1 hodiny, neotálejte navštívit lékaře. Pokud žihadla způsobí těžko snesitelné svědění, pravděpodobně včela žihadlem zasáhla nervovou dráhu, zná lidová zkušenost účinný lék a to skleničku rumu nebo jiného silnějšího alkoholického nápoje. Svědění by mělo zmizet během několika vteřin.
Při včelím bodnutí u alergika.
Alergik by měl být vybaven léky pro nezbytnou první pomoc, aby se po bodnutí zabránilo rozvoji anafylaktického šoku. Nejčastěji se jedná o adrenalinové pero aplikované podkožně, které zabrání akutnímu poklesu krevního tlaku s kolapsem krevního oběhu a dále většinou aplikace hydrokortizonu (glukokortikoid), což je vysoce účinná látka tlumící alergickou a zánětlivou reakci. Pokud alergik nemá u sebe léky, je potřeba rychle přivolat lékaře. Než dorazí lékařská pomoc a snažíme se rychle odstranit žihadlo, postiženého odvedeme do klidné místnosti a uložíme, co nejdříve se snažíme podat základní léky proti vzniku alergické reakce. Postiženého neponecháváme o samotě, nesmí dojít k ucpání dýchacích cest otokem a sledujeme puls, aby nedošlo k oběhovému selhání, případně je nezbytné zahájit resuscitaci postiženého.
Včelí jed
Včelí jed slouží včelám k obraně před vetřelci. Včela se většinou brání proti daleko většímu tvorovi než je sama, proto má velice nepříjemné důsledky. Jedový váček včely obsahuje 3-4 mg tekutého jedu. Včelí jed působí především na krevní řečiště a nervový systém. Větší dávka dokáže ovlivnit látkovou výměnu v lidském těle. Bylo prokázáno, že zdravý dospělý člověk snese najednou bez podstatné újmy na zdraví až 200 žihadel. Střední smrtelná dávka pro zdravého člověka je 2,8 mg na kg váhy Pro člověka vážícího 70 kg představuje 50% smrtelné riziko bodnutí asi 700 žihadel. Pro desetikilové dítě může být osudných již 90 žihadel. Propočet počítá s tím, že do rány přejde maximální množství jedu. K přechodu z jedového váčku do rány ale dochází postupně. Včelí jed, způsobuje popraskání buněčných membrán, stimuluje syntézu prostaglandinů a vyvolá v místě vpichu zánětlivý proces. Všechny složky včelího jedu vzájemně působí tak, že celkový účinek jedu je vyšší, než by odpovídalo izolovanému účinku jednotlivých složek. Následky jsou především slabá až intenzivní bolest v místě vpichu, pocit napětí v místě a okolí bodnutí, otok, zarudnutí a svědění.
Včelí jed je směs bioaktivních polypeptidů, jde o sloučeniny aminokyselin vázaných do formy řetězců. Další složky jsou enzymy, histamin, crotapotin nebo kyselina mravenčí. Nejdůležitějšími aktivními polypeptidy jsou "melittin" (50%), "apamin" (2-4%) a "MCD-peptid". Melittin složený z 27 aminokyselin je silně povrchově aktivní sloučenina způsobující zvýšenou propustnost buněčných membrán zásahem do transmembránových transportních mechanizmů iontů a působí tak jejich depolarizaci. Tyto účinky jsou spojeny s hemolýzou (rozpad červených krvinek) a křečemi. Apamin tvořený z 10 aminokyselin působí na centrální nervovou soustavu, kde zesiluje motorickou aktivitu čímž vyvolává spazmy a křeče. MCD-peptid složený z 22 aminokyselin je řazen mezi neurotoxiny a dále uvolňuje histamin z buněčných rezerv a dochází tak ke stimulaci syntézy prostaglandinů a k rozvoji zánětlivého proces v místě vpichu.
Včelí jed se v různých farmaceutických úpravách uplatňuje v komplementární medicíně, např. při léčbě revmatismu, atralgických bolestí, migréně aj.
Jak se vyvarovat bodnutí. Když vás včela začne obtěžovat, zklidněte své pohyby, včela často bez bodnutí odletí. Včelu zmate i pokud se obtěžovaný člověk protáhne nějakým keřem nebo živým plotem. Nemávejte rukama a neohánějte se kolem, po určité době rozlišíte mezi obtěžováním od jasného útočného náletu. Pokud na vás usedne útočící včela, nečekejte na bodnutí, ale zamáčkněte jí, když bodne, tak nestačí zanechat žihadlo v ráně. Žihadlo se nezavrtá hlouběji do kůže a do rány se nedostane ani jed. Včelu ve vlasech též zamáčkněte, orientuje se totiž teplem pokožky, a pak bodne.